trawertyn w łazience
Trawertyn w łazience a może efekt trawertynu? Tynk strukturalny do łazienki
4 września 2018
Trawertyn Magnat film instruktażowy
Tynk mineralny jak nakładać? Poradnik jak położyć tynk mineralny
4 września 2018
Pokaż wszystkie

Klatka schodowa jak pomalować? Trawertyn na klatce schodowej

klatka schodowa z tynkiem strukturalnym trawertyn

Klatki schodowe to pomieszczenia, które bywają problematyczne. Z jednej strony szybko się brudzą, a z drugiej strony pełnią reprezentacyjną funkcję domu. Co położyć na ściany na klatce schodowej? Doskonałym pomysłem jest trawertyn na klatce schodowej – piękny i odporny na zniszczenia i zabrudzenia. Podpowiadamy pomysł na ściany na klatce schodowej w ciepłych, jesiennych kolorach ziemi!

Klatka schodowa jak pomalować? – jakie kolory wybrać?

Każdy ma swój pomysł na ściany na klatce schodowej. Przy jego realizacji postaraj się kierować estetyką, ale jednocześnie nie zapominaj o kwestiach praktycznych. Możesz pomalować ściany na biało, ale czy masz ochotę co kilka dni je czyścić? Wątpię.

Tynk Trawertyn kolory

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest utrzymanie klatki schodowej w stonowanych barwach zbliżonych do kolorów ziemi. Taka paleta kolorystyczna jest praktyczna, ponieważ nie eksponuje zabrudzeń i plam, których na klatce schodowej nie sposób uniknąć.

Pamiętaj, że to pomieszczenie reprezentacyjne, które jako pierwsze widzą domownicy i goście. Powinno więc mieć neutralny, ale przyjemny dla oka wygląd. Barwy ziemi sprawdzą się tutaj doskonale, ponieważ są uniwersalne – pasują do większości wnętrz.

Co położyć na ściany na klatce schodowej? – Trawertyn na klatce schodowej

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach czegoś innego niż zwykła farba. Drobnoziarnisty tynk mineralny na klatce schodowej wydaje się idealnym rozwiązaniem ze względu na swoje właściwości i wysoką estetykę. Taki tynk może naśladować wyglądem wiele różnych materiałów, takich jak: beton, marmur czy trawertyn.

Ten ostatni cieszy się ostatnio sporą popularnością. Struktura trawertynu nie jest trudna do uzyskania, a efekt końcowy wygląda niezwykle elegancko. Co więcej, doskonale przyjmuje barwę, więc możesz go dopasować do większości wnętrz.

Trawertyn w przedpokoju

Jeśli twoje pomieszczenie jest niewielkie, możesz zastosować tynk trawertynowy na wszystkich ścianach. Uzyskasz wtedy stonowany, neutralny wygląd, nawiązujący do starych kamienic.

W przypadku większych pomieszczeń, takich jak klatki schodowe połączone ze sporym hallem, lepiej jest użyć go jedynie jako motywu. Możesz położyć go na jednej ze ścian lub wykonać z niego lamperie nad schodami.

Jak uzyskać efekt trawertynu na klatce schodowej w kolorach ziemi?

Efekt kolorystyczny na drobnoziarnistym tynku mineralnym uzyskuje się na ostatnim etapie wykańczania ściany – nakładając wosk lub lakier rustykalny Magnat Style. Produkty te możesz mieszać z pigmentami barwiącymi Magnat Style.

Tynk dekoracyjny MAGNAT Style Trawertyn

Paleta barw ziemi to przede wszystkim brązy, beże i żółcie – ciepłe ochry i rozgrzewająca sjena. Niektórzy dodają do tej palety także element przygaszonej, oliwkowej zieleni. Łącząc ze sobą barwy z tej palety warto pamiętać o tym, że jasne kolory są w stanie optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie, jakim często jest klatka schodowa.

Nakładając na trawertyn na klatce schodowej lakier lub wosk z pigmentem uzyskasz dwukolorowy efekt. Gładka część tynku będzie jasna, natomiast nierówności przyjmą nieco ciemniejszy odcień. Proporcja barw ciemnych do jasnych będzie zatem zależała od tego, w jaki sposób będą robione wzory podczas nakładania tynku. Jeżeli wzory stanowią dużą część powierzchni, rozważ wybór jaśniejszego pigmentu, żeby nie zaciemnić całego wnętrza i utrzymać ciepły, zachęcający klimat całego pomieszczenia.