Trawertyn w przedpokoju
3 niezwykłe i modne pomysły na tynk ozdobny w przedpokoju
24 października 2018
trawertyn na ścianie w kuchni pomysł na tynk strukturalny do kuchni
Trawertyn na ścianie – 3 niebanalne pomysły na tynk strukturalny do kuchni
20 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

Wybieramy tynk na ścianę: parametry i specyfika tynku mineralnego drobnoziarnistego

Tynkowanie ścian tynkiem mineralnym drobnoziarnistym

Tynkowanie ścian ma zazwyczaj wyłącznie praktyczne zastosowanie w wykończeniu domu lub mieszkania. Jednak specyfika tynku mineralnego drobnoziarnistego powoduje, że często jest on wykorzystywany we wnętrzach również ze względów estetycznych.

Podstawową funkcją tynku jest ochrona przed ogniem, wilgocią i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bogata oferta tynków, wśród których łatwo dostać również i te gwarantujące przytulne wykończenie mieszkania, powoduje, że wybór tynku możesz dostosować do estetycznego efektu, jaki chcesz osiągnąć w wykańczaniu pomieszczenia.

Tynk mineralny drobnoziarnisty to w ostatnich latach często wykorzystywany materiał do tworzenia pozornie surowych, ale też przyjemnych przestrzeni użytkowych. Nie wymaga nakładania warstwy farby, ponieważ sam w sobie stanowi i ochronę, i ozdobną formę wykończenia ścian.

Specyfika tynku mineralnego drobnoziarnistego

Tynk mineralny drobnoziarnisty cieszy się sporą popularnością, głównie ze względu na parametry, które gwarantują łatwą aplikację i wystarczającą ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Tynk mineralny, który występuje w sypkiej formie, jest dosyć łatwy w aplikacji, trzeba jednak pamiętać o dokładnym wymieszaniu go z wodą tak, aby uniknąć powstawania grudek.

Masa, która jest gotowa do nakładania, powinna mieć jednolitą konsystencję, łatwo przywierać do narzędzi oraz do ściany. W pracy z tynkiem mineralnym ważne jest także odpowiednie wysuszenie otynkowanej ściany, które powinno trwać do 12 godzin. Z racji tego, że niektóre tynki, jak na przykład tynk mineralny Magnat Style Beton, ma wysoki stopień matowości, można odnieść złudne wrażenie wyschnięcia ściany już po paru godzinach. Pomimo tego pozostaw powierzchnię jeszcze na kilka godzin, aby mieć pewność, że tynk całkowicie wysechł.

Tynk mineralny Magnat Style Trawertyn jest odporny na działanie bakterii i grzybów. Zapewnia trwałe wykończenie. Jest również odporny na zmywanie i szorowanie. Co więcej, pokryta nim ściana nadal „oddycha”.

MAGNAT Style Beton

Tynk mineralny — wydajność i współczynnik przewodzenia ciepła

Pamiętaj także, że większość tynków wymaga nałożenia więcej niż jednej warstwy, również tynk mineralny. Wydajność tego produktu zależy od konkretnego rodzaju tynku mineralnego. Wydajność tynku betonowego wynosi do 1 m2/kg przy jednej warstwie, a dekoracyjnego tynku trawertyn 1 m2/kg przy dwóch warstwach.

MAGNAT Style Trawertyn

Na jakie parametry warto zwrócić jeszcze uwagę wybierając tynk mineralny? Współczynnik przewodzenia ciepła jest istotną informacją, ze względu na ochronną rolę tynku. Im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła materiału suchego, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne.

W przypadku tynku mineralnego drobnoziarnistego Magnat, ten współczynnik wynosi λ10,dr =0,93 W/m·K. Dla porównania, tabelaryczna wartość współczynnika λ10,dr dla czystego silikonu o gęstości 1200 kg/m3 wynosi 0,35 W/m·K.

Warto zwrócić także uwagę, że wytrzymałość na eksploatację powierzchni, przy tego typu tynkach dekoracyjnych, jest względnie wysoka.

W jakich pomieszczeniach warto stosować betonowy tynk mineralny?

Z pewnością dobrze sprawdza się w przestrzeniach publicznych i użytkowych jak nowoczesne kawiarnie, restauracje, czy inne lokale o podobnym charakterze.

W domu sprawdza się w industrialnych, loftowych wnętrzach, ale także w małych mieszkaniach, jako dekoracyjny element pomieszczenia.

Różnorodne odcienie, w jakich dostępny jest tynk, pozwalają na wybranie odpowiedniego produktu do wnętrza domu lub mieszkania. Jego konsystencja pozwala także na tworzenie nieregularnych wzorów, które same w sobie stanowią interesującą ozdobę każdego wnętrza.