Jak uzyskać efekt
trawertynu na ścianie – ETAP 1

Przeznaczoną pod dekorowanie powierzchnię malujemy jeden raz Farbą Podkładową MAGNAT Style.

Farba Podkładowa MAGNAT Style to akrylowa farba, która wyrównuje chłonność i wzmacnia podłoże przed zastosowaniem Trawertynu. Posiada drobnoziarniste specjalne wypełniacze, które gwarantują właściwą przyczepność dekoracji ściennej. Farba podkładowa MAGNAT Style zapewnia też „oddychanie” ścian. Należy ją aplikować wałkiem lub pędzlem.

Przygotowanie
masy
dekoracyjnej

Suchy tynk zalej wodą w ilości 0,35-0,45 L na 1 kg masy (przy mieszaniu używaj maski pyłowej). Mieszaj mechanicznie aż do uzyskania jednorodnej masy (konsystencja powinna być przyczepna do podłoża i narzędzia)

Przygotowany tynk pozostaw na ok. 30 minut w zamkniętym opakowaniu, po czym ponownie zamieszaj. Zarobioną masę przygotuj w ilości potrzebnej na wykonanie kompletnej dekoracji – w przypadku pozostawienia naddatku, zarobioną masę możesz przechować przez maksymalnie dwa miesiące. Jeżeli będziesz miał potrzebę przygotowania dodatkowej masy, zarób ją w osobnym opakowaniu wg ww. instrukcji, po czym wymieszaj z masą zarobioną wcześniej.


Powierzchnię moczymy wodą – ETAP III

Przed przystąpieniem do nakładania kolejnej warstwy całą powierzchnię zmocz wodą, przy użyciu wałka.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy min. 12 godzin (nie wcześniej) przed przystąpieniem do kolejnej warstwy całą powierzchnię zmocz wodą. Użyj do tego wałka gąbkowego (ograniczy to chłonność podłoża i ułatwi wykonanie równej i gładkie powłoki, szczególnie przy nakładaniu tynku na większe powierzchnie).

Pierwsza warstwa Trawertynu – ETAP II

Na wyschniętą i zagruntowaną powierzchnię, równomiernie nałóż, za pomocą pacy weneckiej pierwszą warstwę Trawertynu MAGNAT Style.

Pierwszą warstwę nałóż na grubość ziarna. Jednocześnie wygładź w taki sposób, by nie tworzyć zgrubień. Pozostaw do wyschnięcia na min. 12 godzin. Nakładaj wewnątrz pomieszczeń w temperaturze otoczenia i podłoża +5°C do +25°C oraz przy wilgotności powietrza nie przekraczającej 75%.

Nakładanie Lakieru Rustykalnego – ETAP V

Na suchą powierzchnię nanieś wałkiem bezbarwnym Lakier Rustykalny MAGNAT Style i pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 godziny.

Lakier Rustykalny MAGNAT Style służy do wybarwienia i zabezpieczenia Trawertynu na ścianie. Tworzy powłoki odporne na wielokrotne szorowanie i zmywanie wodą z dodatkiem detergentów. Pozwala uzyskać trwałe matowe wykończenie powłoki i zapewnia „oddychanie” ścian.

Druga warstwa Trawertynu – ETAP IV

Drugą warstwę Trawertynu Magnat Style nakładamy podobnie jak warstwę pierwszą.

Kilka minut po nałożeniu drugiej warstwy delikatnie wygładź powierzchnię oraz uformuj nieregularny wzór, wydrapując go krawędzią Pacy Weneckiej, trzymając ją pod kątem 90°. Po wydrapaniu wzoru całość równomiernie wygładź Pacą Wenecką. Pozostaw do wyschnięcia na min. 12 godzin.


Przydatne narzędzia i uwagi

Narzędzia: Paca Wenecka duża lub mała MAGNAT, wałek gąbkowy lub pędzel MAGNAT.

Uwagi:
Właściwe przygotowanie podłoża, użycie zalecanych narzędzi i metod malowania przyczynia się do uzyskania właściwej, deklarowanej wydajności wyrobu. Produkt przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach w temperaturze od +5oC do +25oC. Produkt wymaga od wykonawcy konkretnych umiejętności z zakresu aplikacji tego typu materiałów.

Malowanie Trawertynu MAGNAT – ETAP VI

By uzyskać efekt dekoracyjny w wybranym kolorze na Trawertyn nałóż Lakier Rustykalny MAGNAT Style zabarwiony Pigmentem Barwiącym.

Lakier za każdym razem delikatnie wcieraj gąbką zgodnie z kierunkiem powstałych wżerów na powierzchni ok. 0,5 m². Następnie jego nadmiar usuń wilgotną (drugą) gąbką, w taki sposób, by nie tworzyć zacieków, a kolor został naniesiony równomiernie na całej powierzchni.