klatka schodowa z tynkiem strukturalnym trawertyn
Klatka schodowa jak pomalować? Trawertyn na klatce schodowej
4 września 2018
Trawertyn w przedpokoju
3 niezwykłe i modne pomysły na tynk ozdobny w przedpokoju
24 października 2018
Pokaż wszystkie

Tynk mineralny jak nakładać? Poradnik jak położyć tynk mineralny

Trawertyn Magnat film instruktażowy

Jeden z najmodniejszych trendów kilku ostatnich sezonów to tynk mineralny. Jak nakładać tynk, jak przygotować ścianę i jak uzyskać profesjonalny efekt? To nie jest trudne. Potrzebujesz do tego trochę cierpliwości, dobrych narzędzi oraz sprawdzonych porad, które znajdziesz tutaj.

Jak położyć tynk mineralny – potrzebne narzędzia ?

Przed przystąpieniem do dzieła, zaopatrz się w potrzebne produkty i akcesoria. Przede wszystkim musisz mieć drobnoziarnisty tynk mineralny, dzięki któremu możesz uzyskać efekt trawertynu.

 Trawertyn Magnat Style

Będzie ci potrzebny też grunt pod tynk mineralny oraz lakier lub wosk, którym zabezpieczysz gotową, wyschniętą powierzchnię. Wybierz też pigment, który zapewni efekt kolorystyczny, pasujący do wybranego wnętrza. Pigment wymieszaj z produktem zabezpieczającym tynk mineralny. Dobierz ilość produktów do swoich potrzeb. Na każdym opakowaniu znajdziesz szczegółową informację o tym, na jaką powierzchnię produkt wystarczy.

Niezbędne będą też narzędzia, które ułatwią ci pracę. Przygotuj duże wiadro lub pojemnik, w którym wymieszasz tynk w wodą. Najlepiej robić to za pomocą mieszadła elektrycznego. Będzie ci potrzebna również paca wenecka, wałek, którym nałożysz podkład pod tynk mineralny oraz gąbki, wałek i ścierka do wtarcia wosku lub lakieru.

Jak przygotować ścianę? – Podkład pod tynk mineralny

Aby tynk równo pokrył powierzchnię oraz był wytrzymały, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Nie jest to skomplikowane.

Zacznij od dokładnego umycia ściany i oczyszczenia jej z kurzu. Jeśli pojawiły się ubytki, zamaskuj je gipsem. Następnie nałóż grunt pod tynk mineralny. Poczekaj aż podkład pod tynk mineralny wyschnie. Twoja ściana jest gotowa to nakładania tynku.

Do tynku strukturalnego Magnat polecana jest Farba podkładowa Magnat Style.

MAGNAT Style Farba Podkładowa

Tynk mineralny jak nakładać?

Jeśli powierzchnia jest już czysta, zagruntowana i sucha, możesz przystąpić do głównego zadania, czyli nakładania tynku mineralnego. Najpierw wymieszaj zawartość opakowania z wodą w proporcjach, jakie podaje producent na opakowaniu. Użyj do tego mieszadła elektrycznego. Po zmieszaniu tynku z wodą pozostaw go w zakrytym pojemniku na 30 minut. Następnie wymieszaj tynk mineralny ponownie. Tynk jest gotowy do użycia.

Jednolitą masę kładź równo na ścianę za pomocą pacy weneckiej. Pamiętaj, aby warstwa była cienka i w miarę możliwości równa. Pozostaw ją do wyschnięcia na 12 godzin.

Po upływie tego czasu zmocz nałożoną warstwę wodą za pomocą wałka. Teraz możesz już nakładać drugą warstwę. Zrób to w taki sam sposób jak pierwszą. Pamiętaj o wymieszaniu tynku przed nałożeniem. Po kilku minutach za pomocą pacy trzymanej pod kątem 90 stopni zacznij wydrapywać wzór. Tą samą pacą wygładź delikatnie wzór. Zostaw go do wyschnięcia na kolejne 12 godzin.

 

Czy tynk mineralny można nakładać pistoletem?

W przypadku wielu tynków mineralnych zależy to w dużej mierze od zaleceń producenta. Sposób nakładania tynku ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Pistolet świetnie nadaje się do nakładania tynku mineralnego na elewację. W przypadku tynku mineralnego z efektem trawertynu do wnętrz potrzebujesz dużej kontroli nad powierzchnią. Tę uzyskasz jedynie nakładając tynk mineralny ręcznie, za pomocą pacy weneckiej. Poza tym, nakładając tynk ręcznie, możesz w dowolny sposób kształtować jego strukturę.

Jak wykończyć tynk mineralny z efektem trawertynu?

Warto, abyś zabezpieczył powierzchnię, którą pokryłeś tynkiem. Zapobiegnie to uszkodzeniom i przedłuży jej trwałość.

W tym celu zastosuj lakier rustykalny lub wosk zabezpieczający Magnat Style. Wcieraj go delikatnie za pomocą gąbki, tak aby wsiąkał w podłoże bez pozostawiania zacieków.

MAGNAT STYLE Lakier Rustykalny

Po wyschnięciu możesz nałożyć drugą warstwę lakieru, tym razem z dodatkiem barwnika. Wybierz taki kolor, który najlepiej pasuje do twojego wnętrza. Możesz go wybrać z szerokiej gamy kolorystycznej.

Gdy lakier wyschnie,  twoja ściana w nowej odsłonie jest gotowa.