Styl rustykalny w mieszkaniu
Mieszkanie w stylu rustykalnym – wykorzystaj efekt trawertynu
11 lipca 2019
Trawertyn płytki czy tynk dekoracyjny trawertyn
Trawertyn płytki czy tynk dekoracyjny trawertyn? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?
15 lipca 2019
Pokaż wszystkie

Tynk strukturalny trawertyn. Jak umyć ścianę strukturalną?

Jak umyć ścianę strukturalną

Z pewnością regularnie sprzątasz swój dom lub mieszkanie z brudu, kurzu i zbędnych rzeczy. Pamiętaj także o pielęgnacji ścian – wystarczy małe zabrudzenie w postaci tłustej plamy, aby pozbawić pomieszczenie estetyki i schludności. Jak umyć ścianę z tynkiem strukturalnym, aby nie naruszyć jego warstwy?

Trawertyn – drobnoziarnisty tynk strukturalny

Trawertyn jest skałą osadową złożoną z aragonitu i kalcytu. To niepowtarzalny kamień naturalny, służący jako materiał wykończeniowy, stosowany na ściany, schody i posadzki. Jest trwały, jednak dość drogi. Rynek budowlany wyszedł naprzeciw potrzebom użytkowników, tworząc trawertyn w postaci tynku dekoracyjnego. To znacznie tańsze rozwiązanie, które pozwala cieszyć się eleganckim i luksusowym efektem.

Tynk trawertyn, np. Trawertyn MAGNAT Style, jest niezwykle atrakcyjny wizualnie i doskonale prezentuje się niemal w każdym pomieszczeniu. Podkreśli piękno sypialni, salonu, kuchni czy przedpokoju, nadając im ciepły, domowy klimat. Odpowiednio zaimpregnowany nie niszczeje i długo cieszy oko nienagannym wyglądem. Ale jak umyć ścianę, która mimo zabezpieczenia zabrudziła się?

Jak umyć ścianę strukturalną - trawertyn

Jak wyczyścić ścianę strukturalną? Wypróbuj proste, domowe sposoby

Czyszczenie ścian z lekkich zabrudzeń jest niezwykle proste – wystarczy, że użyjesz prostych środków czystości, a powierzchnie odzyskają dawny blask. Czym umyć brudne ściany? Przygotuj wiadro z czystą wodą i wiaderko do płukania ściereczki. Wybierz delikatną szmatkę, szczoteczkę do mycia dłoni lub ścierkę kuchenną, delikatny detergent albo naturalne środki czyszczące.

Czym umyć brudne ściany ze śladami po obuwiu, rękach i innych delikatnych zabrudzeniach? Wystarczą Ci specyfiki z prostym składem. Niektóre plamy znikną przy użyciu gumki do ścierania. Czyszczenie ścian z kurzu wykonaj przy użyciu miotełki lub ręczników papierowych, a następnie przemyj powierzchnię gąbką nasączoną wodą. Najprostsze rozwiązania zwykle bywają najbardziej skuteczne.

Jak wyczyścić ścianę strukturalną

Jak wyczyścić ścianę z plamami? Przyda Ci się soda oczyszczona. Stwórz z niej papkę – zmieszaj sodę z odpowiednią ilością wody i pocieraj delikatnie brudne miejsce. Substancja nie uszkodzi warstwy trawertynu, jeśli potraktujesz ją delikatnymi ruchami. Aby wspomóc działanie sody, możesz dodać do niej nieco płynu do naczyń lub proszku do prania.

Jak wyczyścić ścianę z dziecięcych rysunków? Bez wątpienia najlepsza będzie magiczna gąbka z czerwoną i białą warstwą. Ołówek i kredkę usuniesz jaśniejszą stroną gąbki, natomiast do mocniejszych zabrudzeń użyj strony czerwonej. Pamiętaj jednak, że ślady tego typu ciężko usuwa się z powierzchni trawertynu.

Czym umyć tynk strukturalny, na którym pojawiła się tłusta plama? Nie jest to łatwe zadanie – trawertyn pochłania tłuszcz i niezwykle ciężko pozbyć się z niego nieestetycznych plam. Jeśli zauważysz na ścianie zabrudzenie tego typu – postaraj się usunąć je od razu. Jeśli natomiast tłuszcz zdążył wsiąknąć, użyj gąbki z mąką ziemniaczaną lub posyp powierzchnię talkiem. Możesz wypróbować benzynę – zwilż nią ścierkę, potrzyj plamę i zostaw na 10 minut. Następnie przetrzyj czystą szmatką zwilżoną w wodzie i wysusz ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie ścian z trawertynem możesz też wykonać przy użyciu roztworu z wody i octu, zmieszanych w proporcji 4:1. Przydatny będzie także chleb – zazwyczaj tłuste plamy znikają przy potarciu nim powierzchni. Czym umyć tynk strukturalny? Dużą skutecznością przy walce z zabrudzeniami cieszy się wyżej wspomniana soda oczyszczona lub metody mechaniczne, np. zastosowanie szczotki. Ostatnie rozwiązanie może jednak zniszczyć strukturę trawertynu – używaj go więc delikatnie.

MAGNAT Style Lakier Rustykalny

Pamiętaj – systematyczne porządki, m.in. czyszczenie ścian z kurzu, pozwolą Ci uniknąć czasochłonnego i męczącego mycia powierzchni z trudnymi zabrudzeniami. Postaraj się przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić tynk trawertyn. Jak czyścić tę ozdobną powierzchnię? Dokładnie usuń kurz, wytrzyj plamy i napraw uszkodzenia. Pamiętaj o zabezpieczeniu powierzchni trawertynu Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style. Dzięki temu ochronisz ściany przed zabrudzeniami i nieumyślnym zniszczeniem.